Āboli


“Sūrs darbs, saldi augļi” (latviešu sakāmvārds)

“Padevīgi ziņoju, obrlajtnanta kungs, ka bites ieziemotas un āboļi nolasīti”, tā varētu skanēt brašā kareivja Šveika ziņojums.
Mēnesis ir pagājis sūrā darbā un ir tautas teiciens, ka sūram darbam saldi augļi. Tautai taisnība! Augļi saldi – medus, kā jau tas medum pienākas būt un arī āboli- augļi ne tikai pārnestā, bet arī tiešā nozīmē, šīs vasaras dāsnās saules izloloti ir īpaši saldi un tik skaisti, ka nebūtu kauns uz Expo vest, lai ķīniešiem acis paliek platākas. 🙂

Izsmeļošāka atskaite par medus sezonas noslēgumu un ābolu talku vēlāk. Šoreiz vien informatīvs ieraksts par aktuālo ābolu piedāvājumu.
Šķirnes – “Saltanat”, “Auksis”, “Belorusskoje Maļinovoje”, “Spartan”, “Rubin”, “Merrygold”, “Tiina”, “Zarja Alatau” un “Antej”. Cena tiešajā tirdzniecībā – Ls 0,50/kg. Piegāde- ja abas puses patiesi grib, tad gandrīz visu var sarunāt.

Pašlaik gatavas ir “Merrygold”, “Tiina” un “Auksis”, tūlīt ienāksies arī “Saltanat”

Lai arī esmu saldo ābolu cienītājs no bērnības un it kā priekšroka būtu jādod “Tiina”, kurš ir ļoti salds ābols, pilnīgi bez skābuma, mana favorīte ir “Merrygold”, jo aromātā tam nav līdzīga un garša, kad tas ir gatavs, ir izcila. Tāpēc titulbildē tieši šī šķirne. “Merrygold” ir pazīstami vecāki, tas ir krustojums no “Baltais dzidrais”, tautā sauktu par “dzidro”, kuru noteikti atpazīs katrs latvietis (šī šķirne aug daudzos Eiropas dārzos, vien retais zin, ka tā cēlusies Rīgā) un “Golden Delicious”- katrs lielveikalu apmeklētājs pazīs šo šķirni – dzeltens ābols, parasti no Vācijas no Itālijas, savu īsto garšu tas mūsu lielveikalos neatklāj (noplūkts pārāk zaļš). “Merrygold” izskatā ir vairāk līdzīgs “Golden Delicious”, arī aromāts ir līdzīgs, vien spēcīgāks, bet garšā, papildus saldumam ir “Baltā dzidrā” “frišumiņš”.
Šo škirni var saukt par ziemeļu “Golden Delicious”, ar izteiktāku garšu kā vecākšķirnei, bet trūkums ir īsais lietošanas laiks, tā ir rudens-agras ziemas šķirne.

Dažas “Merrygold” noskaņas

Dažas bildes no un ar āboliem:)

Pats saldākais ābols – “Tiina”

“Saltanat”- garšīgs ābols ar blīvu (“Sīpoliņam” līdzīgu) mīkstumu.

“Belorusskoje Maļinovoje” jeb latviešu dārznieku žargonā runājot “Belmaļs”. Ilgi glabājas un šajā bildē var labi redzēt dabīgo vaska slāni, kurš veicina uzglabāšanos.

Vēlāk vēl 🙂

Vēl tikai īss info par pašreizējo medus un ābolu piedāvājumu.
Medus – 4,2kg (3 litri) – Ls 15,00, 1,4kg (1 litrs) -Ls 5,00, 0,5kg (400ml) -Ls 2,50
Ziedputekšņi – 250g -Ls 3,00, 150g -Ls 2,00
Bišu maize – 250g-Ls 4,00, 150g -Ls 3,00
Āboli – Ls 0,50/kg

10 comments

 1. jāāāā. pagājušajās brīvdienās novācu visus ābolus – sanāca tieši vienu reizi aiziet un neņemt no kokiem, satilpa krekla priekšā.

 2. @Ilona -Šogad āboli saldi – reti kurā vasarā tik daudz saules.
  @saprge – tad jau bija jāsauc latgaļus palīgā, būtu novākuši ābolus ātrāk 😉

 3. Rādās ne tikai bites lolot proti:)). Skaists Tev tas rudens /ar baltu skaudību/. Patiesībā jā, Kurzemes dārzi šķiet pārpilni ar lielo ražu, rožaini sacenšās savā dāsnumā. Šo sestdien izmetu līkumu pa Zemgales un Kurzemes robežlīniju un sirds nespēja beigt gavilēt par ražu un sakoptajiem augļkopju dārziem. To pašu var teikt arī par zemniekiem, cik acis tālu rādā, tik apstrādāti lauki un sakoptas saimniecības…ir novadi kur tādu saimniekošanu mazāk jūt. Labi dzīvot apzinoties, ka Latvijā vēl māk stādit, apsaimniekot, iekopt:)).
  Redz, Tu arī nebeidz kārdināt gan aci, gan citas baudas maņas:)).

 4. ja nekas neizjuks, šo vai nākošo nedēļu laidīšu inspekcijā uz Pilteni un Zlēkām. jāpaskatās uz tiem āboliem.

 5. Dzīvoju bijušajā Zlēku teritorijā, ko pēc kara pievienoja Ugālei (karš gan nebija starp Ugāli un Zlēkām). Savukārt, šī Ugāles administratīvā teritorija (Rāpati), kādreiz piederēja Piltenei. Netālu no mājām mežā ir 3 kungu akmens- liela kupica, kur Ulmaņlaikos satikās Ugāles, Zlēku un Piltenes robežas. Tā ka laipni lūdzu mūsu pusē.
  Āboli jau pagrabā 🙂

 6. @ Agnesei
  Raža šogad bagātīga galvenokārt komercdārzos. Mazdārziņos pēc pagājušā gada bagātīgās ražas augļu ir mazāk. Sals, kurš skāra Vidzemes un Latgales dārzus, Kurzemē bijis saudzīgāks. Tomēr dzirdu, ka dažviet Vidzemē bija ābolu pārpilnas ābeles.

 7. Vidzemes mazdārziņi patiešām spēj iepriecināt mūs šogad. Vēl vakar aicināja mani arī uz Saukas pusi vākt ābolus. Saimniekiem rokas netiek visus novākt, tāpēc mudināja draugus un radus braukt lasīt ābolus savām vajadzībām. Neesmu agronoms un nezinu, kāpēc vienam ābeles pilniem zariem, bet citiem vieglās zaru rokas vien vēja šupošanai tiek… Kad ķeršos pie sava ābeļdārza veidošanas, tad neatsaki padoma:)).

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s