Ražas laiks


“Mēness staigā ar vējlukturi,
bet nav nekāda vēja,
tikai daži mazi pūtieni.

Tur nopūtās ērkšķi,
bez rozes palikuši.

To dzirdēja naktsputniņš
un uzsprauda naktsvaboli uz ērkšķa”
(“Septembris” Imants Ziedonis)

Septembris ir ražas laiks. Tiek kulta pēdējā labība (vēl šodien redzēju vienu krievu laiku kombainu “Ņiva”, kurš varonīgi cīnījās ar pēdējām labības vārpām, kuras nebija uzvarētas augusta lietavās. Kombaina izskats liecināja, ka viss ko tas dara ir varonīgi. Un brīnums.:) ). Sausais septembris derēja arī pēdējā siena vācējiem. Arī bišu ieziemošanai šis laiks bija labvēlīgs, varēju piebraukt visām novietnēm un ne reizi nebija jāvelk laukā domkrats vai jāmeklē tuvākais traktors, kā dažreiz gadās lietainos rudeņos. Ābolu novākšana rit raiti, saulainās dienas un pavēsās naktis krāso ne tikai kļavu lapas, bet arī ābolu vaigus un dara tos saldus.
Putniem arī ražas laiks, vēl visi pīlādži nav nolasīti. Un šogad tik daudz ozola zīļu.
piladzi

Arī vasarā bija ļoti daudz melleņu un citu ogu. Tad jau redzēsim vai tautas ticējums ka, ja ozoliem daudz zīļu un pīlādžiem daudz ogu, tad būs augstāki apkures tarifi, piepildīsies.

Vēl tautas ticējums vēsta, ja saules stari zeltina galotnes šādā lenķī, tad dienas drīz dienas kļūs pavisam īsas un gaidāms sniegs 🙂

drava

Ābolu gads šogad varens. Tikai āboli tā īsti nav vajadzīgi. Lielveikali un tirgi pilni ar poļu un pagājuša gada ražas āboliem, vakar lielveikalā redzēju tikai vienu veidu Latvijas ābolus. Firma, kurai daļu ražas iepriekšējos gados pārdevu vairumā, šogad piedāvāja par āboliem tādu cenu, kas knapi nosedz novākšanas un transportēšanas izdevumus, nemaz nerunājot par dārza kopšanas izdevumiem. Ielikšu savā pagrabā cik varēšu (savām 10-15 tonnām vieta ir), pārējie (arī labie deserta āboli) ies uz “bag-in-boksiem” -sulu maisiem un tie tiks pie šādas etiķetes 🙂

Te viena tipiska šīgada “Spartan” ābele un tādu man dārzā ir pāris simti.
spartan
Arī citām šķirnēm laba raža.
“Spartan” tiks vākta oktobra sākumā, bet daļa šķirņu jau pagrabā. Lai noteiktu vākšanas laiku no šķirnes ievāc vairākus ābolus un veic cietes-joda testu.
Ja augļa serde un apmēram trešdaļa iekrāsojas balta, auglis ir gatavs novākšanai. Te tests ar “Zarja Alatau” āboliem. Var redzēt, ka daļa ābolu ir jau gatavi, daļa ne, bet tika pieņemts lēmums sākt novākšanu.
alatau

Arī piemājas dārzā vecajām ābelēm bagātīga raža. To jau varēja nojaust no šī gada maija “Dravnieka piezīmju” ieraksta.
“Oranie”ir vismaz 200 gadus veca zviedru deserta ābolu šķirne. Pēc izskata necila, zaļa, bet izcila garša, maiga, aromātiska ar ļoti harmonisku cukuru/skābju attiecību. Uzpotēju šo škirni, lai neiestu zudumā un šīs bildes jau ir no jaunās ābelītes ražas.
oranie2

Orānijai ir tipiski, ka augļi dzidrojas.
oranie1

Vienā dravas novietnē mājās ir interesants suņuks, pavisam jaunulis. Katru reizi skrien draudzēties, bet pēdējās reizes dabūjis biti kažokā, ātri notinās.

suns

 

2 comments

  1. Sveiks, Ainar!
    Ābolu gatavības pārbaudei varu iedot izmēģināt ATAGO digitālo vai lēto Ķīnas Brix% refraktometru. Dobeles institūtā savulaik nopirka 5 instrumentus tieši šim mērķim. Līdzīgi ir ar dažiem ābolu audzētājiem un RIMI lielo noliktavu.
    rodoties vairāk cukuriem – pieaug BRIX% rādījuma ābola sulas pilienā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s