Maza ekskursija Lietuvā 3.04


Sezona vēl īsti nav sākusies un izmantoju iespēju uz dienu aizskriet līdz Lietuvai. Aigars plāno iegādāties jaudīgāku sviedi un atvākotāju un vēlējās apskatīt kā tie strādā pie Lietuvas kolēģiem. Piedāvājumam braukt līdzi nespēju atteikties.
Arī Vācijā un Francijā kolēģus apmeklējot, braucot ar rekomendācijām ir garantija, ka durvis un sirdis būs plaši atvērtas. Tā kā Aigars abus Lietuvas kolēģus pazīst jau ilgu laiku, nešaubījos, ka ekskursija būs interesanta un noderīga.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tā nu Lielajā Piektdienā braucām uz Lietuvu. Vispirms uz Šauļiem pie Romas Mačienes, kura ir viena no autoritātēm Lietuvas biškopībā. Starp citu, Lielā Piektdiena Lietuvā ir darbadiena, svētku diena ir Otrās Lieldienas, kura darbadiena esot Igaunijā. Tātad tikai latviešiem Lieldienās četras brīvas dienas. Laikam tomēr esam ļoti dievbijīga tauta… 🙂
Sākumā apskatījām vaska ražotni. Pie Romas vasku brauc mainīt no visas Lietuvas un arī latviešiem šis ceļš nav svešs. Roma kopā ar vīru veido ļoti labu tandēmu, viens vairāk atbild par bitēm, otrs ir ļoti tehnisks cilvēks un rūpējas lai biškopības darbi tiktu pēc iespējas mehanizēti. Viss ir kompakti, pie dzīvojamās mājas uzcelta medus māja, kur notiek gan vaska šūnu ražošana, gan medus izviešana, produkcijas un inventāra glabāšana.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vaska līnija.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Interesanti, ka dravots tiek ar korpusiem un tikai mazajiem rāmīšiem. Korpusi tiek taisīti no koka, preskartona vai finiera, ar putuplasta pildījumu. Rāmīši ir mūsu standarta medus rāmīša izmērs, tikai apakšējā līste ir trīstūra formā, tā panākot, ka bites aizvelk šūnu līdz pašai apakšai.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Uzņemšana bija ļoti sirsnīga. Pie kafijas tases, uzkodām un kā stiprāka pārrunājām dažādus biškopības lietas. Lietuvas kolēģi audzē arī mātes, tas arī bija interesants diskusiju objekts.
Roma vaska fabrikā.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tālāk ceļš veda uz Latvijas pierobežu, kur Skodā dravo Valis. Mēŗķis bija apskatīt Carl Fritz ražoto kasešu medussviedi.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Valis dravo ar 450 saimēm. Nodarbojas arī ar medus uzpirkšanu un eksportu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tiek gatavoti rāmīši nukleusiem.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Neliels biškopības inventāra veikaliņš.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Lietuvā bišu stropus sētās var redzēt daudz biežāk nekā Latvijā. Palika tāds iespaids, ka vismaz 10 reizes biežāk. Biškopība ir veids kā laukos izdzīvot vai papildināt savus ienākumus. Arī Latvija biškopju skaits dižķibeles laikā un pēc tam ir palielinājies. Vācu kolēģi stāstīja, ka Grieķijā bites esot bezmaz vai katrā otrajā pagalmā un arī šī tendence ir novērota tieši pēdējos gados, kad vieglā nauda beigusies un cilvēkiem laukos ir ļoti grūti atrast darbu vai ienākumu avotu. Biškopība ir tā nozare, kur var uzsākt pakāpeniski, bez pārmērīgi lieliem ieguldījumiem un dravošanā nav nepieciešama īpašumā vai nomā zeme. Līdz ar to var teikt, ka biškopība ir laukiem ļoti draudzīga nozare, jo tā dod iespēju cilvēkiem laukos izdzīvot.
Bez biškopības laukos arī Latvijā būtu ne tikai mazāk puķu un ābolu, bet arī cilvēku.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s