Pavasara gaidīšanas svētki


“Saule atsitas pret jumtiem
ar lielu troksni.
Bet mēs nedzirdam”
(Imants Ziedonis)

Kas lēni nāk, tas labi nāk. Liekas, ka pavasaris tomēr ir atnācis. Vakar bites apciemoja pirmos sniegpulksteņus, tos pašus, kuri spītējot gandrīz -20 grādiem galvas nenolieca, vien nedaudz iedzeltēja. Sniegs dienās strauji kūst.  Pēdējās dienās, kad Latgalē un arī Rīgā ir bijuši ievērojami nokrišņi, mums nokritušas vien pāris pārsliņas. Bišu saimes ir aplidojušās un tagad sākas vēl viens grūts periods – tām bitēm, kuras izturēja garo ziemu, būs jāizaudzē jaunā bišu paaudze, ligzdā jāuztur augstāka temperatūra nekā ziemā un līdz ar to apkures rēķins (barības veidā) būs lielāks, pavasara bieži vien kaprīzajos laika apstākļos jālido pēc ūdens, nektāra un ziedputekšniem. Kamēr nebūs piedzimušas jaunās bitītes un tās nebūs izaudzējušas jauno paaudzi, bišu skaits saimē samazināsies. Neparastais aukstums martā ir padeldējis ne tikai barības krājumus stropā, bet arī bišu fizioloģiskos resursus. Līdz šim ziemošana noritējusi veiksmīgi, bet īsti šis periods saimes dzīvē beigsies tad, kad stropos rosīsies jaunās-šajā pavasarī dzimušās bites.
sniegpulksteni
Starp citu, šogad manā dravā ir vēlākā aplidošanās no novērojumu sākuma:) 6.aprīlis. Saimes aplidojās ļoti nevienmērīgi. Saulainākās meža norās, stropi ar skreju uz saules pusi un spēcīgākās saimes aplidojās jau pašās februāra beigās vai marta pēdējās dienās. Pārējās tikai pirms pāris dienām.
Daba savu laiku zina. Ja būs silts, augi ātri atgūs iekavēto, jo augu biologiskajā mehānismā ir iekodēts dienas garums. Var gadīties, ka ziedēšana šogad būs kā rakstīja Ziedonis. (“Maijā tik nervozi, ziedi-visu laiku steidzas”). Iespējams, ka ziedu konveijers būs īsāks un daudzi augi ziedēs vienlaikus. Diemžēl bites tam nepaspēs pieskaņoties, jo kā rakstīja Dr. Lībigs, bites pazīst tikai vienu ātrumu un tas ir “21 dienu ātrums” (21 dienā attīstās darba bite- no oliņas līdz piedzimšanai). Lai labi izmantotu ienesumu ir jābūt lielam pulkam nektāra vācēju. Izlases veidā pārbaudīju dažas saimes- aizvākotu peru nav, ir tikko iedētas oliņas. Tas nozīmē, ka tikai apmēram pēc mēneša jaunās bites nomainīs pārziemojušās un saime sāks tikai augt un vēl nebūs gatava pilnvērtīgi izmantot ienesumu. Arī māšu audzēšanas sākumu tas pabīdīs pāris nedēļas uz priekšu. Jācer, ka Daba savus bērnus neaizmirsīs un būs labi apstākļi ienesumam vasaras mēnešos un rudenī.

Pirmos sniegpulksteņus bites jau apciemojušas. Arī Betijai brīnumi – kas tur puķēs zum? Pagājušās vasaras bišu bučas jau aizmirsušās 🙂
sniegpulksteni2

Pavasaris šogad atnāca ar gaismu. Siltums tiks padots vēlāk.
stropi_pavasari

Ziema pagājusi inventāra sagatavošanas darbos
ramisi2

ramisi

Arī vaska pārkausēšana piederas ziemas darbiem (bilde gan no pagājušā gada, bet tāda pati varēja tapt arī šogad)
vasks

Reti kādā gadā aprīļa rīti ir tik apsarmojuši un sniegoti.
stropi_rits

Ābeļdārzā vainagu veidošana iekavējās. Biju plānojis to sākt marta sākumā, bet sala dēļ šo darbu atliku. Pagājušajā nedēļā ķēros pie grieznēm un zāģa.
Abeldarzs_zari

Jāveic arī sīkāki mājas darbi. Nozāģēju ievas daļu, kura pārāk uzmācīgi izturējās pret malksašķūni. Pie reizes uzliku plauktiņu, kur likt vasarā nukleusus.
ieva

Nukleusa novietošanas piemēri
nukl4

nuc1

Jā…., pietrūkst bildēs hlorofila. Kā augšējā un šajā, no pagājušā jūnija.
nuc3

Nākamnedēļ optimiskākās prognozes sola pat +15 grādus. Tas būtu plats solis pretī šī gada bildēm ar hlorofilu 🙂

4 comments

  1. Tas jau ir pavasaris – nav iemesla žēloties. Vakar staigāju gar kaimiņu dravu Viļānu pagastā, stropiem apkārt sniegs krietni virs skrejas līmeņa, kājas brūk cauri sniegam līdz celim, apkārt stropiem izkusušas bedres. Bites aplidojas, bet izdzīvo tās, kas nekur nelido – stropi apkakāti brūni, sniegs pusmetru ap skreju brūniem pleķiem. Vēl tālāk – tikai līķi.

  2. Mums sniegs daļēji ir nokusis- piesaulītē. Šonakt pāris mm kāds mākonis atkal uzbirdinājis. Cerams, ka nedēļas beigās ar siltumu, sauli un lietu tiks panākta galīgā uzvara:)
    Tas, ka stropi brūni neko sliktu neliecina. Bitēm pēc garās ziemas ir jāatvieglo vēderiņi. Sliktāk, ja tas notiek stropa iekšpusē. Vienā vācu apskatā bija minēts, ka dienās pirms gaidāms aplidošanās, jāaiziet ciemos pie kaimiņiem ar medus burku un jāpalūdz lai viņi nemazgā veļu. Izžauta veļa šādās dienās varot sabojāt kaimiņattiecības 🙂
    Tas, ka aplidošanās laikā kādas bites paliek sniegā ir normāli. Ja saime ir vesela, barība netrūkst, tas neietekmēs saimes attīstību.

  3. Paņem skaudība (labā ziņā), ka kaut kur bites jau lido. Pie manis Rēzeknes novadā aplidojums vēl nav bijis, stropi visās novietnēs no sniega atrakti (dabūju rakt divas reizes). Šodien paliek arvien siltāks un pa brīžam uzspīd saule, cerams ka šodien beidzot bitēm būs izdevība iztīrīt vēderiņus.

  4. Nākošajās dienās meteomeļi sola pluspadsmit grādus visā Latvijā. Kusīs sniegi arī Latgalē, lidos bites, plauks ziedi un stropos tecēs gards medus 🙂

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s