Ziema


Ziema šogad sākusies sparīgi. Snieg, puteņo un pieknieb sals. Bitēm gan šāda ziema nav sliktāka par tādu, kurā vēl decembrī ir silts laiks, vai arī atkušņi mijas ar spelgoni. Jācer, ka meteoroloģu ilgtermiņa prognozes piepildīsies- par aukstu decembri (var teikt, ka šī prognozes daļa ir jau piepildījusies) un siltāku par vidējo janvāri un februāri. Dažkārt trīspunktnieku sanāk precīzāk iemest nekā no groza apakšas, jo īstermiņa prognozes pēdējā laikā bijušas kļūdainas- solīto plusu un lietus vietā Ziemassvētkos rādās, ka būs īsts aukstums.

Ziema ir mierīgāks laiks. Lai arī  manā TOP5 gadalaiku sarakstā tā ieņem godpilno 5. vietu, tomēr tieši šis rimtums, iespēja pavērot dabas norises nesteidzoties, kā pīpi kūpinot, nesteigties, lai ielektu darbu ritmā, lēni pastaigāties, nevis skriet gargabalu sprinta tempā, kā tas sanāk vasarā un rudenī, arī pavasarī, neļauj ziemu ierindot kategorijā, kurā Indijā cilvēki ir nepieskaramo kastā.

Arī ziemā ir daudz darba. Sākot no produkcijas realizācijas un inventāra gatavošanas jaunajai sezonai (pavasarī jau ir par vēlu un tie ir darbi, kas prasa neticami daudz laika), beidzot ar malkas nešanu un taciņu tīrīšanu. Lai arī sniegs ir tīrs, tas jānotīra:) Tomēr nav vairs tā negantā nepadarīto darbu sajūta pakausī un var izmantot savu brīvzemnieka statusu un paņemt brīvu brīdi.

Kā šodien…. Pēc vairāk nekā pusotras stundas rakšanas, auto šūpināšanas, riepu gumijas un degvielas tērēšanas, sapratu, ka Manitū ir izlēmis, ka šodien nekur nebraukšu. Vasarā tāda situācija būtu maz iespējama un ātri būtu jāizspriež kurš no darbiem rindā ir steidzamāks par vissteidzamāko. Šodien…. ieslēdzu datoru, uztaisīju smaržīgu kafiju…. pavēroju pa logu kā krīt sniega pārslas….uzspēlēju šahu ar tādu valstu pārstāvjiem, kur pašlaik ir vairākus desmitus grādus siltāks un nolēmu uzrakstīt dažas rindiņas “Dravnieka piezīmēs”.
Bet_1

Ziema ir laiks arī literatūrai. Arī biškopības literatūrai. Lasu arī žurnālus, kuri vasarā pat nav izpakoti. Vakar izpakoju un lasīju jūnija austriešu “Bienen aktuell” un aizjūras “American Bee Journal”. Pēdējo tomēr vairāk nesūtīšu. Pagājušajā gadā izrakstīju “Bee culture”, šogad izmēģināju “American Bee Journal”. Lai arī “ABJ” poligrāfiski ir skaistāks un spīdīgāks, tomēr saturiski “Bee Culture” ir interesantāks. Divus amerikāņu žurnālus lasīt nav laika un arī budžets žurnālu sūtīšanai nav bezizmēra. Visus 3 vāccvalodīgos žurnālus (ADIZ, Deutsche Bienenjournal un Bienen aktuell) pasūtīšu, tā ir lieliska informācija un atteikties būtu grūti no katra. Pasūtu arī mūsējo “Biškopi”, lai arī saturiski ne tik bagāts un iznāk reti, tomēr tas ir mūsējais, reklāmas jāpaskatās un izmaksas mazas.

Starp citu, http://www.periodika.lv ir gan apskatāma, gan lejuplādējama arī biškopības prese gan cara laikā, gan pirmās Latvijas gados iznākusī. Lieliski materiāli. Kādreiz laukos cilvēku bija daudz vairāk, arī dravnieku, un pēc rakstiem redzu, ka gaišu un moderni domājošu cilvēku.

Atpakaļ pie raksta nosaukuma-ziemas….
Tādos nu platuma grādos dzīvojam un bargas ziemas bijušas visos laikos. Arī tajos tālajos laikos, kad dzīvoja un Kurzemi iemīlēja Rozins Lentilijs. Kurš raksta “Jau pagājuši 12 gadi, kamēr ne labu prātu atstāju Kurzemes robežas, to zemi, kura man vismīļākā. Tādēl, kamēr vēl tās atmiņas cienīgās lietas, kuras es tur pa manu 3 gadu uzturēšanās laiku novēroju, nav no manas atmiņas galīgi izzudušas, nospriedu tās, īsumā savilcis, pasniegt slavenai dabaspētītāju biedrībai un vismaz ar šo darbu kā varu pārdzīvojušu pieminekli celt tai zemei par pateicību, kas man bijusi tik labvēlīga”

Izvilkumus no Rozijna Lentilija darba “Dievs lai svētī Kurzemi” (1677-1683), profesora Tentela tulkojumā no latīnu valodas, var izlasīt Zigurda Kalmaņa grāmatā “Dzimtas nams” par Stendes muižas vēsturi no 1288-1920.gadam. Ļoti interesanta grāmata gan no novadpētnieciskā, gan no vēsturiskā skatījuma.

Par Kurzemes klimatu Lentilijs, kā Rietumeiropas siltākā klimatā uzaudzis, gan nav jaukās domās. Bargas ziemas bijušas arī senos laikos:)

“Kurzemniekiem ir Dievs žēlīgāks nekā gaiss (klimats). To sevišķi agros rītos aptumšo biezas miglas, dažreiz tik biezas, ka var ar rokām tvert, un šo tvanu tad nu ieelpo caur nāsīm. Ziemas aukstums ir tik liels, tā kā pie griezīga sala pat ēku baļķi sprakst, it kā dzirdētu šauteņu šāvienus. Alvas trauki saplaisā, ja tos nesargā no aukstuma. Sniegs nāk ļoti bieži un pārsniedz nereti krietna vīra augumu, viņš kūst ļoti lēnām, pie tam ūdens pārplūšanas dēļ viss apgabals ir uz dažām dienām nebraucams.”
Par vasarām 🙂
“Kurzemē deviņus mēnešus ir ziema un trīs mēnešus auksts. Jo, kad tur saule sasniegusi debesu vidu, tad saceļas tāds karstums, ka to neieradis cilvēks tikko var panest. Neraugoties uz to, vietējie zemnieki, kad saulesstari visspiedošākie pašā dienvidū augšpēdus un mutes atpletuši dažas stundas no vietas ar lielāko prieku krāc un gozējas saulē.”

Grāmatā “Dzimtas nams” ir daudz interesantu vēsturisku dokumentu un fotogrāfiju. Piemēram Stendes un Rendas Tiesu Grāmata (Stenden un Rennen Teesas Grahmata) no 1780.gada.  Muižas kādreiz bija kā mazas valstis un muižnieki varēja izdot saviem pavalstniekiem privātus likumus.
Lielākā daļa no tiem ir aktuāli arī šodien 🙂 Piemēram “Kad mehs sawu tuwahku mihllojam, tad tikai mehs Deewu mihllojam, un tad tik Deews mums leek labi klahtees scheitan, laitsihgi un tur muhschihgi. Tas ir taisnihba. Mehs to wisu ar muhsu prahtu gan saprast varam: kad tam ta wajag pareisi buht, un ta weena jauka dsihwoschana ir.”

Vai “Kas ar sawu tuwahku kkildu sahk tselt un kaujas –kas mautsihbu dsen, -kas no sawa kunga  nowadu behg, – jeb ar kahdeem pestelliem pinahs – tas ne ir taupahms, bet tseeti strahpehjams, pehts sawas wainas leeluma un gruhtihbas. “

Nu no vēstures atpakaļ šodienā.
Tik tālu šodien tiku,
sodien

bet tik tālu netiku (šī bilde gan uzņemta pirms vairākām dienām, kad vēl varēju izbraukt un bija tik… skaistas debesis).
cels

Vēl dažas ziemas bildes.
nukl_sniegs

nukl_sniegs2

nukl_snieg3

nukl_snieg4

Stropi_sniegs

 
Stropi_sniegs3

8 comments

 1. Lieliskas piezīmes un brīnišķīgas bildes, paldies! 🙂 Lasīju un sasmaidījos; dravnieks un dārznieks, kurš tviterkontā par sevi ierakstījis – 100% lauķis, pasūta citvalstu biškopības žurnālus. 🙂 pozitīvi un galvenais, ka ar humora izjūtu viss kārtībā! 🙂 Lai ražīgs 2013.gads!

 2. Paldies Ieva un Santa! 🙂
  Paldies par novēlējumiem! Kā svētkos atrakstīja viena autoritāte biškopībā (jā, jā, tādas ir arī biškopībā:) ), viņš pareģojot, ka 2013 būšot labs bišu gads un viņa prognoze esot daudz ticamāka par to, kura bija maijticīgajiem:) Lai piepildās!

 3. Labdien, Dravniek!
  Vakar dāvanā saņēmu medu…Kāda jauka meitene, vārdā Evita, to iedāvināja sakot ka uz pasaules kadā meža vidū mīt dravnieks, cilvēks, kas dara lietas pavisam citādi un domā līdzīgi kā Ziedonis…
  Uz burciņas bija norāde uz blogu.. un nevarēju nepaskatīties, kas te notiek…
  Paldies ,Dravniek par medu, par mīlestību uz bitēm. tas man atgādināja tēti, viņš arī bija…..
  Noteikti ik pa laiciņam te pasērfošu… bet ieraugot pie šī raksta bildi ar bišu stropiem, kas nosegti ar fantastiskām sniega kupenām… manī atnāca rindas…

  Laika cepures neredzamas bet zināmas
  Krājas uz galvas un neņemas nost
  Kāpēc tās neņemas?

  Kāpēc tās nēsājas.
  Ja jau tās nevajag,
  Metam tās nost.

  Kāpēc tad nemetam, siltāk ar tām?
  Laika cepure smagumu uzliek
  Uzliek kā nastu, kā sensenu draugu

  Vai tiešām draugu?

  Lai paliek cepures tukšā daļa
  Tā vieglumu nes no pagātnes
  Lai paliek tikai atmiņas tās
  Kas spēku mums dod un ticību sev!

  Sirsnībā Sarmīte

  Arī es daržreiz ko uzrakstu. ir labi draugi, kas liek tos visu pierakstīt un uzdāvina pat blogu. ( http://WWW.manaipersonibai.lv)

 4. […] Un kā nebūtu ““Kas ar sawu tuwahku kkildu sahk tselt un kaujas –kas mautsihbu dsen, -kas no sawa kunga  nowadu behg, – jeb ar kahdeem pestelliem pinahs – tas ne ir taupahms, bet tseeti strahpehjams, pehts sawas wainas leeluma un gruhtihbas. “ Vismaz tā biju atradis, rakstot šo ierakstu pirms 3 gadiem, kad šajā laikā valdīja dziļa ziema – http://dravnieks.lv/2012/12/19/ziema/ […]

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s